Интересен факт: Хартийките за печене на капкейкове правят повече, отколкото да ви улеснят да ги отстраните от тавичката в която са се пекли. По стара пекарска традиция страните на гнездата за печене се намазват с мазнина за лесно отстраняване, но също така се и набрашняват леко, тъй като трябва да има нещо, към което да се придържа неизпеченото тесто. Хартийките за печене правят и двете неща едновременно.
Първата писмена рецепта за капкейкове ни връща в далечната 1796г. Амелия Симс пише в “Американско готварство”, “така полученият кейк се пече в малки чаши”. Въпреки това думата cupcake е била използвана за първи път от Елиза Лесли през 1828г. в книга със заглавие “Седемдесет и пет бележки за пасти, торти, и бонбони”. Един забавен факт от началната история на капкейкът е, че кейкчетата наистина са се пекли в чаени чаши или съдове за печене на суфле преди изобретяването на тавичките с много гнезда, които използваме днес. Капкейковете са набрали скорост, защото спестявали време в кухнята и като цяло били по-лесни за печене в сравнение с по-големите торти. Някои теории твърдят, че терминът Cupcake е плод на лесната за следване първоначална стара 1-2-3-4 рецепта. А в старите дни тя е била: 1 чаша масло, 2 чаши захар, 3 чаши брашно, 4 яйца.
Интересен капкейк факт: Капкейковете са още известни като ‘’вълшебни кейкчета’’ (fairy cakes) във Великобритания или ‘’кейкчета с пълнеж’’ (patty cakes ) в Австралия.
Leave a Reply